Michał Sitkiewicz – Dagerotypia

Cykle fotograficzne wykonane w technice dagerotypii

Dagerotypia i dagerotyp – podstawowe informacje

Czym jest dagerotypia, kiedy powstała i skąd pochodzi nazwa?

Dagerotypia to pierwsza technika fotograficzna wymyślona przez człowieka. Zanim wymyślono dagerotypię istniały inne techniki, takie jak heliografia i fizautotypia, jednak to dagerotypia zdobyła miano tej pierwszej. Stało się tak, ponieważ dawała najlepsze rezultaty i była najłatwiejsza w użyciu. Jej popularność nie gasła aż do lat 60. XIX wieku.

Pierwsze dagerotypy powstały już w 1835 roku. Przez kolejne lata technologia była udoskonalana. Pierwszy do dziś zachowany dagerotyp pochodzi z 1837 roku. Jednak oficjalną datą jest 9 stycznia 1839 roku, gdy dagerotypia została przedstawiona Francuskiej Akademii Nauk, która 19 sierpnia 1839 roku podarowała wynalazek światu.

Niewiele nazw procesów fotograficznych pochodzi od nazwisk wynalazcy techniki. Dagerotypia jest wyjątkiem potwierdzającym regułę. Louis-Jacques-Mandé Daguerre – to dzięki niemu świat mógł zacząć utrwalać obrazy z natury. Już przed 1835 rokiem, w latach 1829-1833 razem z Josephem Nicéphorem Niépcem założyli spółkę, której celem było wynalezienie fotografii.

Jak wyglądają dagerotypy?

Fotografie wykonane metodą dagerotypii od XIX wieku nazywamy lusterkami z pamięcią. Nic w tym dziwnego, wszak miedziana płytka z naniesioną warstwą srebra, pieczołowicie polerowana przez dagerotypistów przypominała właśnie lustro. Obraz naniesiony na lustro mieni się dziesiątkami barw, mimo, że dagerotypia zaliczana jest do technik czarno-białych. Cząsteczki tworzące obraz mają przeróżne kształty i umiejscowienia na płycie względem wypolerowanej powierzchni, dzięki czemu dagerotyp dla każdego oglądającego wygląda nieco inaczej, ponieważ jest za każdym raazem ogladany pod innym kątem. Jest to jedna z wielu niezwykle inspirujących cech dagerotypów.

Dagerotypia i pierwsze fotografie… wszystkiego

Kiedy umożliwiono ludziom utrwalanie obrazów z natury, człowiek postanowił sfotograwać wszystko. Dzięki tej niepohamowanej żądzy posiadania wszystkiego, choćby miałoby to być jedynie na fotografii, do dziś wiemy jak wyglądały ulice miast w pierwszek połowie XIX wieku, jak wtedy wyglądało Wzgórze Akropolu czy piramidy w Egipcie. Najciekawsze jednak jest to, że możemy spojrzeć w oczy ludziom urodzonym w XVIII wieku! Od 1839 roku zaczęły powstawać pierwsze fotografie ludzi, pierwsze autoportrety, pierwsze fotografie całkowitego zaćmienia słońca i wiele innych. Poniżej kilka tych pierwszych, w tym ta, która powstała w technice heliografii, jednak uznawana za pierwszą fotografię- Widok z okna w Le Gras (fr. La cour du domaine du Gras).

Dagerotypia w Polsce

Dagerotypia współcześnie

Jak wygląda proces powstawania dagerotypu?

Czy wykonywanie dagerotypów jest niebezpieczne?

Odmiany dagerotypii

Dagerotypy kolekcjonerskie

Jak dagerotypia zmieniła świat?

Dagerotypia w sztuce